بلاگ

كُلاژ Collage

نام اثر: شازده کوچولو

در فرهنگ لغت، ” كُلاژ “فنِ به هم چسباندنِ تکه هایِ مختلف پارچه، کاغذ، چرم و چوب و متريالِ مختلف ، براىِ خلقِ یک تصویر است.
——————————
در تکنیکِ کلاژ با سرهم کردنِ مواد به کمکِ ابزارِ گوناگون، اشکال کنار هم گذاشته می شوند و تصویرِ نهائی خلق می شود. کلاژ ممکن است از بریده هایِ روزنامه، نوار هایِ کاغذی، رنگ، ریزه هایِ کاغذ هایِ دست ساز، تکه هایِ یک نقاشی ، عکس یا نوشته تشکیل شده باشد.

این شیوه ، تاریخی چند صدساله دارد اما در ابتدایِ قرنِ بیستم ظهوری تازه پیدا کرد و موردِ استقبال قرار گرفت. این کلمه اولین بار توسطِ جورج براک و پابلو پیکاسو در ابتدایِ قرن بیستم، هنگامی که به بخشی ممتاز از هنرِ مدرن تبدیل شد، به کار رفت. با شروعِ قرنِ ۱۹ کلاژ در اروپا جنبه ىِ فانتزی به خود گرفت و در آلبوم هایِ عکس و یا تصویرسازیِ برخی کتاب هایِ داستان استفاده شد . این آثار اغلب از یک تِمِ واحد برخوردارند و بوسیله ىِ راوی انسجامِ خود را حفظ می کنند . کلاژ در ادبیات جدا از گردِ هم آوردنِ بخش هایِ متفاوتی از آثارِ منتشر شده معنایِ دیگری هم دارند. در این حالت کلاژ به معنایِ قرار دادنِ عقاید و باورهایِ متنوع از افرادِ مختلف در قالبِ یک نوشته است که لزوماً از آثارِ منتشر شده ای گرفته نشده است .
وجه هنریِ تکنیکِ کلاژ بیشتر در آثارِ فوتومونتاژ دیده می شود.
اما در هنرهاىِ تجسمى مانندِ عكاسى و تصويرسازىِ نوين نيز بسيار كاربرد دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *